Kde hledat pomoc, když do života vstoupí Alzheimerova choroba

Péče o člověka s demencí může být velmi náročná nejen psychicky a emočně, ale i fyzicky a finančně. Mgr. Lucie Hájková nás ve videu seznámila s různými formami podpory nejen pro nemocné, ale i pečující. Pomoci mohou lidé kolem nás, rodina, přátelé, ale i stát a různé služby. Jak žádat o příspěvek na péči a na jakou výši máte nárok, vás informuje praktický lékař, a především úřad práce.

Úřad práce poskytuje příspěvek na péči jednotlivcům, kteří jsou zdravotně znevýhodněni. Mgr. Lucie Hájková upozorňuje, že je důležité žádost napsat jménem člověka s demencí, i když je jasné že mu pečující s formulářem pomohl. Ve videu se dále dozvíte o stupních příspěvku na péči, plné moci nebo formuláři pro oznámení o poskytovateli pomoci.

Pečující by se měli obrátit také na svého zaměstnavatele. Lucie Hájková vysvětlila postupy i časovou náročnost. Zmínila se i o tom, co očekávat od sociálního šetření, které vyjasní jakou pomoc nemocný potřebuje. Pro lidi s demencí je důležitá pomoc především s hygienou, stravováním, orientací, komunikací.

Hostem lednového online Alzheimer Café byla Mgr. Lucie Hájková, která je koordinátorkou respitní neboli odlehčovací péče České alzheimerovské společnosti.

Mohlo by vás zajímat

Facebook
Twitter

Přihlaste se k odběru novinek

Čtvrtletně rozesíláme elektronicky informace o aktualitách z Centra. Přihlaste se a zůstaňte s námi v kontaktu.