Péče o člověka s Alzheimerovou nemocí je náročná a inspirace, jak zpestřit společný čas není nikdy dost. V tomto videu vám Klára Cingrošová a Radka Franců představí knihu Taneční v noční košili – 52 příběhů pro oživení vzpomínek a ukáží, jak prostřednictvím příběhů v knížce oživit vzpomínky seniora s demencí.
Taneční v noční košili je soubor povídek určených k předčítání a společnému čtení v domácím prostředí nebo domovech pro seniory. Příběhy, které připravila spisovatelka Ivona Březinová, přenáší čtenáře do doby druhé poloviny 20. století. Připomínají významné události, zvyky a tehdejší způsob života. Seniorům, kteří v té době prožívali své mládí a velký kus života se oživují vzpomínky. Kniha je rozdělena do čtyř částí podle ročních období. Na začátku každého období je připojen kapsář nápadů, jak s tématem příběhu dále pracovat a jak jej rozvíjet.
Spoluautorky knihy Taneční v noční košili Klára Cingrošová a Radka Franců vám na praktických příkladech ukáží, jak vzpomínky, které se při čtení vybaví, zaznamenat a později vhodně využít. Ve videu představí i své další interaktivní knihy pro seniory, které citlivě procvičují paměť v domácím prostředí. Jsou to: Knížka pro vzpomínání a procvičování paměti, Vlastivědná knížka pro vzpomínání a procvičování paměti a Jak jsme vařili a jedli.
- Moderátorka Ing. Jitka Andresová je z poradny pro pečující a osoby s kognitivní poruchou Alzheimer Point.
- Klára Cingrošová pracuje jako koordinátorka volnočasových aktivit pro seniory v Brandýse nad Labem a má Má dlouhodobou zkušenost s aktivizací seniorů.
- Radka Franců je lektorkou volnočasových aktivit pro seniory a lidi se zdravotním postižením.
Projekt Alzheimer Café realizuje Nadační fond Seňorina společně s Alzheimer nadačním fondem díky finanční podpoře svých partnerů a dárců.
Mohlo by vás zajímat
- Validace podle Naomi Feil ® usnadňuje porozumění člověku s Alzheimerovou chorobou, o co přesně jde vysvětluje Mgr. Renáta Nentvichová Novotná
- Může si člověk se syndromem demence povídat s technologií na bázi umělé inteligence? Ano, může. Jak to v praxi vypadá, ukazují Ondřej Hrách a Markéta Vaňková z firmy PromethistAI
- Správná komunikace předchází problémovému chování u seniorů s demencí, jak komunikovat, aby nikdo zbytečně netrpěl, vysvětlil psychoterapeut Martin Cikhart
- Jak zvládat stres a krizové situace u lidí se syndromem demence radí psycholožka Eva Nouzová
- Kdy, kde a jak žádat o příspěvek na péči, popsala Aneta Ečeková Maršálová ze společnosti Paleta služeb