Aktivizace

V Centru Seňorina, svým zaměřením na klienty s Alzheimerovou nemocí a dalšími typy demence, klademe velký důraz na aktivizace – různorodé aktivity, které pomáhají zachovávat kognitivní a motorické dovednosti klienta a zároveň mu dodávají pocit vlastní důstojnosti, radosti, uspokojení a naplnění. Níže naleznete výběr těch nejoblíbenějších a nejčastějších aktivizací. 

Kavárna

Každou středu od 15:00 probíhá v Centru Kavárna, aneb Trénink mozku v ceně kávy. Je to akce otevřená veřejnosti a v podstatě každý si s našimi klienty při kávě a zákusku může potrénovat svůj mozek různými křížovkami, přesmyčkami, hlavolamy, doplňovačkami a dalšími rozličnými cvičeními. Druhou část Kavárny tvoří hudební program, kdy za doprovodu živé hudby si můžete zatančit nebo jenom zazpívat.

Kognitivní trénink

Kognitivní(poznávací) trénink procvičuje paměť, řeč, koncentraci a ostatní poznávací funkce, funguje jako prevence před rozvojem syndromu demence i jako prostředek k zachování soběstačnosti v jejím průběhu.

Kondiční trénink

Samozřejmě když trénujeme paměť a kognitivní funkce, nezapomínáme ani na fyzickou stránku. Každé dopoledne začínáme krátkým kondičním cvičením, abychom nastartovali organismus, protáhli svaly a připravili se na celý den. Cvičíme na židlích nebo se židlemi, vždy podle momentálních možností a schopností klienta.

Ergoterapie – aktivity běžného života

Možnost zapojit se do dění v domácnosti, někdy i zdánlivými drobnostmi, pomáhá člověku s demencí zažívat cenný pocit sounáležitosti, užitečnosti a normálnosti. Naši klienti se mohou podílet na běžných činnostech, na které byli celý život zvyklí, jako je například příprava jídla, pečení, skládání prádla nebo třeba sázení či aranžování květin. Nejdůležitější je ale, že na cokoliv se rozhodnou dělat, jim dopřáváme čas a podporu.

Dramaterapie

Dramaterapie nebo také psychodrama je jednou z uměleckých terapií, která klientům umožňuje vyjádřit emoce formou hraní rolí a vyprávění příběhů. Využíváme různých textů, básní, loutek, obrázků aj. Cvičení přispívají k procvičování paměti, porozumění textu a socializaci jednotlivců ve skupině. Dramaterapie je oblíbenou aktivizací také díky humoru, který je její nedílnou součástí.

Arteterapie

Díky arteterapii mohou klienti tvořit, projevit a vyjádřit i to, co už jim slovy nejde. Využíváme různých arteterapeutických technik, které snižují napětí a podporují osobité sebevyjádření. Dalším benefitem je pomoc při lepším poznání a pochopení toho, co je pro naše klienty důležité, co cítí a jak se cítí.
V neposlední řadě arteterapie pomáhá s podporou jemné motoriky klientů a výtvarnému sledování ročního koloběhu, kdy malujeme velikonoční vajíčka nebo třeba vánoční ozdoby, které používáme na stromek a připravujeme vánoční přání.

Canisterapie

U našich klientů jde o velmi oblíbený program, který realizujeme ve spolupráci s Nadačním fondem CANISTERAPIE. Pravidelně nás navštěvuje Martina Holmanová s border kolií Maggie a zlatým retrívrem Aishou, kterou naši klienti mohou potkávat od štěňátka a pravidelně pozorovat její pokrok. Dále k nám chodí Chodský pes Mufi a bere sebou svou paničku Markétu Berouskovou. Na člověka s demencí má pozitivní vliv přítomnost klidných a přátelských zvířat, která mohou pohladit, pochovat nebo jen pozorovat plnění zábavných povelů. Většina klientů během canisterapie soustředí veškerou pozornost k přítomnosti pejsků, nachází v ní klid a radost, ze které čerpají energii klidně až do konce dne.

Felinoterapie

Je zvířecí terapie, ale s kočkami. Protože ne každý klient je milovníkem psů, máme i kočičí variantu, kdy hlavním terapeutem je v našem případě kocour Frodo. Bláznivou psí bezprostřednost tak nahrazuje elegantní a trošku rezervovaná kočičí energie.

Mezigenerační setkávání

Setkávání s dětmi a mladou generací je obohacující pro obě strany. Díky spolupráci s Mezi námi, o.p.s. nás minimálně jedenkrát v měsíci navštěvují děti z mateřské školy. Děti vždy přináší svou dětskou bezprostřední energii, která blahodárně působí na naše klienty. Nejdříve se navzájem pozdraví a pohovoří, pak klientům zazpívají a zarecitují, aby se následně všichni pustili do společné výtvarné nebo kulinářské aktivity. Soustředění na výkon a spolupráce je u všech zúčastněných obdivuhodná. Tato setkání k nám do Centra přinášejí vždy svěží vítr hravosti a vzájemné pomoci.

Reminiscence

U lidí s demencí se zaměřujeme zejména na dlouhodobou a motorickou paměť, protože tu mají zachovanou i v pozdějších stádiích nemoci. Klienty citlivě podporujeme ve vzpomínání a poukazujeme na hodnotu vzpomínek. Vracíme se do období, kdy jim bylo dobře – školní léta, svatby, volnočasové aktivity, pracovní úspěchy, ale také významné společensko-kulturní události v jejich životě. Ke vzpomínání využíváme staré fotografie, mapy, poslech hudby nebo dobové předměty. Přímo k tomuto účelu slouží náš speciálně sestavený „reminiscenční kufr”.

Přihlaste se k odběru novinek

Čtvrtletně rozesíláme elektronicky informace o aktualitách z Centra. Přihlaste se a zůstaňte s námi v kontaktu.