Postupující demence mění vnímání člověka. Nemocný pohlíží jinak na sebe, na své okolí a blízké. Vlastní domov se mu může měnit před očima. Vhodné úpravy bytu či domu a zahrady pomohou člověku s Alzheimerovou chorobou nebo jinou formou demence cítit se lépe a vnímat domov dál jako přívětivé a bezpečné prostředí. Ve správně upraveném domově bude méně depresivní a negativní. Přehnané změny známého prostředí ho ale také mohou rozhodit.
Člověk s demencí se bojí tmy a naopak ho přitahuje světlo. Časté jsou potíže s vnímáním hloubky, z nich pramení strach vkročit na lesklou podlahu nebo do vany, kde je napuštěná voda. S postupující demencí mohou dělat problémy velká zrcadla, výrazné vzory, velké realistické plakáty nebo obrazy.
Mezi příznaky Alzheimerovy choroby dále patří ztráta orientace v prostoru a čase, která v nemocných vyvolává pocity neklidu, nejistoty a neustálé opakování stejných otázek.
Pořiďte nemocnému digitální hodiny nebo nástěnku
Člověk se syndromem demence se může pořád dokola ptát, kolik je hodin, co je za den nebo měsíc. Pomohou digitální hodinky, stolní či nástěnné hodiny, nástěnka nebo tabule, kde jsou všechny časové údaje velkým písmem napsány.
Označte dveře na WC, do koupelny a kuchyně
Ztrátu orientace v prostoru mohou kompenzovat dobře viditelné a vyznačené cíle a trasy. I když si senior s demencí nepamatuje, kde jsou dveře do místnosti, kam směřuje, šipky a srozumitelné označení mu pomohou je najít.
Pomůže také zvýraznění vypínačů světla, madel, zábradlí nebo toaletního prkénka. Dveře či futra důležitých místností jako je záchod či koupelna můžete natřít výraznou barvou nebo kolem nich nalepit reflexní pásku.
U dveří od skladu, garáže nebo sklepa naopak použijte stejnou barvu dveří jako je barva zdi, do které jsou zasazené.
V noci nechte na záchodě rozsvícené světlo. Lidé s demencí se bojí tmy a naopak jsou přitahováni k místům, kde je světlo. Pokud v noci potřebují na toaletu, trefí tam díky světlu.
Někteří senioři už v raných stádiích demence potřebují značky, které
- ukazují směr k záchodu,
- zobrazují správný postup, jak záchod použít,
- připomínají, že je třeba spláchnout.
Na druhou stranu je dobré, vyhnout se hodně kontrastním prvkům. Například tmavou podložku na světlé podlaze může člověk s demencí vnímat jako hlubokou díru a proto se bude bát na ni vkročit.
Výrazné vzory na podlaze může vnímat jako překážky, odložené předměty nebo schody. Tapety s realistickým vzorem mohou vyvolávat iluzi skutečného prostoru nebo předmětu. Použití pestrých vzorů a různorodých textur může snížit přehlednost okolního prostředí, nemocný pak má problém se orientovat nebo najít konkrétní věc.
Označte dveře, skříně a šuplíky cedulkami
V počátečních a středně pokročilých stadiích Alzheimerovy choroby, kdy nemocného zrazuje paměť, ale ještě dokáže číst, mu mohou pomoci jednoduché cedule, popisky a návody. Těmi můžete označit šuplíky, dvířka skříní a dveře v bytě či domě, aby bylo jasné, co je uvnitř.
Nejlépe funguje jednoduchý obrázek doprovozený srozumitelným textem. Písmo i obrázky volte dostatečně velké a čitelné. Také směrovky na stěnách nebo na podlaze mohou člověku s demencí pomoci rychleji najít koupelnu, toaletu nebo kuchyň s lednicí.
Zajistěte vstupní dveře
Pokud váš blízký odchází z bytu či domu a ztrácí se, pomůže přidat druhý zámek na horní nebo spodní okraj dveří. Člověk s demencí si pak sám s otevřením dveří neporadí. Fungovat může také schování dveří za závěs. Lidé trpící demencí mívají strach ze tmy, když bude okolí dveří zatemníte, budou se nejspíš bát k nim přiblížit.
Dejte na vstupní dveře alarm či zvoneček
Podobné systémy známe z vietnamských večerek, kde prodejce upozorní na příchozího zákazníka. Pokud se staráte o blízkého s demencí, bude se signalizace upozorňující na jeho odchod hodit.
Zajistěte schody
Schody mohou být nebezpečné, zvažte proto, zda před ně neumístit zábrany. Může pomoci branka nebo závora ve vhodné výši. Po obou stranách schodiště zajistěte bezpečné zábradlí. Podobně jako chodbu můžete zatemnit i schodiště platí, bude-li okolí schodů ve tmě, může to člověka s demencí odradit od toho, aby na ně vstupoval.
Dbejte na to, aby křesla, gauče a nábytek nešlo snadno převrhnout
Lidé s demencí mají narušenou rovnováhu, často se potřebují něčeho přidržet, zachytit nebo se o něco opřít. Bezpečnější je proto stabilní nábytek, těžší křesla a gauče. Nestabilní nabytek by se mohl převrhnout. Raději odstraňte houpací křesla a houpačky pro děti.
Odstraňte z podlahy věci, o které jde zakopnout nebo uklouznout
Odstraňte prodlužovací šňůry a malé koberečky. Koberce připevněte k podlaze. Snižte nebo odstraňte prahy. O vyčnívající prahy může blízký s demencí také zakopnout a upadnout.
Člověk s počínajícím syndromem demence prochází velmi náročným obdobím života. Když se mu snažíte zajistit doma bezpečné prostředí, dbejte také na jeho důstojnost.
Potenciálně nebezpečné předměty je lepší schovat nebo odstranit, nechávat je na místě nezapojené nebo bez baterií. Senior s demencí nedokáže odhalit, proč daný přístroj nefunguje a je zbytečně konfrontován s tím, že mu zase něco nejde.
Odstraňte věci a přístroje, ke kterým váš blízký nemá citovou vazbu, nepoužívá je a neslouží mu jako orientační bod. S postupující nemocí ho mohou začít mást.
Více informací o tom jak upravit domácí prostředí pro seniora s Alzheimerovou chorobou nebo jiným typem demence naleznete v příručce Jak upravit domov člověka s demencí. Tu pro Českou alzheimerovskou společnost připravila architektka Anežka Příhodová, která se zabývá navrhováním a úpravami prostředí pro lidi s demencí, a to jak v domácí, tak i v profesionální péči. Přivedla ji k tomu souhra okolností – hledání směru v rámci studia architektury a osobní zkušenost s péčí o babičku.
Mohlo by vás zajímat
- Prevence Alzheimerovy choroby a syndromu demence
- Montessori přístup v péči o seniory s demencí pomáhá nemocným i pečujícím
- Detaily o Alzheimerově chorobě a dalších nemocech, které vedou k rozvoji syndromu demence
- Stadia Alzheimerovy nemoci – lehká demence, středně těžká demence a těžká demence
- Mutace genů, které mají vliv na rozvoj Alzheimerovy choroby
- Aktivizace je součástí nefarmakologické léčby u seniorů s demencí, která pomáhá zpomalit postup nemoci
- Aduhelm, po dlouhé době nový lék na Alzheimerovu nemoc, který je účinnější než všechny dosud schválené léky a přesto velmi kontroverzní
- Jak Alois Alzheimer objevil a popsal obávanou nemoc, která nese jeho jméno
- NVG-291, nový lék představuje naději pro pacienty s devastujícími neurodegenerativními nemocemi, jako je Alzheimerova nemoc, roztroušená skleróza nebo ALS
- Neuropsychiatrické příznaky Alzheimerovy choroby a syndromu demence