NVG-291, naděje pro pacienty s neurodegenerativním onemocněním

Nový lék, který vyvíjí kanadský biotechnologický start-up Nerv-gen, by měl pomoci lidem trpícím roztroušenou sklerózou (RS), Alzheimerovou chorobou nebo Amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Magazín Health Europa ho označil za svatý grál moderní medicíny.

Lék na devastující neurodegenerativní onemocnění se vědci snaží nalézt už desítky let a bez úspěchu. Když začnou odumírat nervové buňky přestává fungovat tělo, mysl nebo obojí. Lék, který by dokázal opravit poškozené neurony a centrální nervový systém, stále nemáme.

V případě ALS jde o odumírání motorických neuronů mozku a míchy. Ty ovládají vůlí ovlivnitelné pohyby svalů, které postupně slábnou a atrofují. Mozek nakonec není schopen ovládat žádný sval a postižený je při zachování psychických a mentálních schopností zcela paralyzován.

Alzheimerova choroba  je neurodegenerativní onemocnění, během kterého ubývají nervové buňky v oblasti šedé kůry mozkové a hipokampu, který se podílí na mechanizmech paměti. Nemoc způsobuje syndrom demence doprovázený poruchami spánku, depresí, zmateností, agitovaností, agresivitou, postupným rozpadem osobnosti a ztrátou sebeobsluhy, nakonec nemocný neovládá ani své tělo.

Pokud by vědci našli lék, který by dokázal tyto nemoci účinně léčit, byl by to skutečný přelom v  medicíně.

Přípravek společnosti NervGen Pharma se jmenuje NVG-291 a poškozené neurony snad dokáže opravit. Zatím však má za sebou pouze fázi 1 klinického testování, to znamená testy na zvířecích modelech. Firma už ale získala povolení k testování léku na lidech s neurodegenerativním onemocněním.

Zintenzivnil se také výzkum účinků přípravku na regeneraci poškozených neuronů u Alzheimerovy nemoci, zatím také jen na zvířecích modelech. Fáze 1b klinického testování léku u pacientů s Alzheimerovou chorobou by měla přijít už v roce 2022.

Nervové buňky

NVG-291 je peptid, což je chemická sloučenina organického původu, která vzniká spojením několika aminokyselin peptidovou vazbou. V těle se váže na tyrozinfosfatázu sigma’ (PTPσ), která blokuje obnovu poškozených neuronů, ať už v důsledku úrazu nebo z důvodu onemocnění, jako je Alzheimerova choroba či ALS.

NVG-291 regeneruje poškozené nervové buňky a současně podporuje vytváření nových spojení mezi neurony a tvorbu nervových drah. Díky tomu dokáže zachovat či obnovit původní funkci určité oblasti mozku nebo míchy ve vysoké míře a kvalitě. Navíc podporuje „remyelinizaci“, která spočívá v opravě poškození myelinu, což je tuková tkáň, která obaluje a chrání neurony. Myelin usnadňuje vedení signálu mezi neurony, který u nemocí, jako je roztroušená skleróza nebo ALS přestává fungovat.

NVG-291 vyvinul Jerry Silver, lékař a renomovaný vědec se specializací na oblast poranění míchy a regenerativní medicínu. Vývoj revolučního léku probíhá už více než 30 let. Původně měl regenerovat nervy po poranění míchy, ale zdá se, že toho svede víc.

Klinické zkoušky fáze 1b na pacientech s Alzheimerovou chorobou budou ostře sledovány a nejen v USA, kde budou probíhat. Zdravotní a ekonomická zátěž, kterou tato nemoc představuje pro pacienty i pečující, je zničující.

V USA žije šest milionů lidí s Alzheimerovou nemocí a jejich počet se každým rokem zvyšuje. Podle některých odhadů bude v roce 2021 stát nutná péče o občany se syndromem demence 355 miliard dolarů. Americká Alzheimer Association předpovídá, že do roku 2050 se tyto náklady zvýší na 1,1 bilionu dolarů.

V USA je nemoc třetí nejčastější příčinou úmrtí seniorů, předčí ji pouze srdeční choroby a rakovina. V České republice žije 180.000 lidí s Alzheimerovou chorobou nebo jiným typem demence. Nemoc je sedmou nejčastější příčinou úmrtí.

Mohlo by vás zajímat

Líbilo se vám? Sdílejte!

facebook sharing button
twitter sharing button
Facebook
Twitter

Přihlaste se k odběru novinek

Čtvrtletně rozesíláme elektronicky informace o aktualitách z Centra. Přihlaste se a zůstaňte s námi v kontaktu.