Seňorina oslavila 7 let!

Letos v březnu bylo co slavit. Kvůli covidu nám nevyšla oslava pětiletého výročí, pak ani šestiletého…, ale 31.března 2022 jsme si to náležitě vynahradili. Centrum Seňorina oslavilo v Černé Labuti 7 let své existence.

Založit registrovanou nestátní sociální službu chtělo trochu odvahy a taky odhodlání vložit svůj um a finance do smysluplného projektu. O překážkách při rozjezdu promluvila  na oslavě zakladatelka Jarka Švarcbachová, která vyzdvihla podporu jejího manžela a zapojení řady donátorů, dárců, dobrovolníků a známých osobností, bez kterých by se vybudovat odlehčovací službu v centru Prahy nepodařilo. V neposlední řadě zmínila samozřejmě také zodpovědný a empatický přístup pečovatelek i ostatních zaměstnanců. Těm všem jsme na oslavě srdečně děkovali.

Po sedmi letech budování centra kvalitní péče o klienty s Alzheimerovou nemocí a jinými typy demence lze ve vší skromnosti prohlásit, že se podařilo výjimečné dílo. Nestátní nezisková organizace Centrum Seňorina, z.s. dosáhla po pěti letech na státní dotace, ale především se může chlubit spokojenými klienty a opakovanými pozitivními, pochvalnými a děkovnými referencemi od rodinných pečujících, kteří odlehčovací službu využívají. Přikládáme to příjemnému prostředí „jako doma“ a individuálnímu přístupu pečovatelek ke klientům, který je postavený na principech metodiky Montessori.

Oslava byla velkolepá v několika směrech a moc jsme si ji užili. Přivítali jsme pestrou škálu pozvaných hostů – zaměstnance, současné i některé bývalé, donátory, dobrovolníky a také známé osobnosti, které se hrdě hlásí k podpoře seniorů s demencí. Včele s Martinou Preissovou a Kateřinou Winterovou, které se svěřily, co je k partnerství se Seňorinou přivedlo.

Moderátorka Iveta Clark s rozvahou a profesionálním přístupem vyvažovala temperamentní a spontánní projev naší zakladatelky Jarky Švarcbachové. 🙂 Děkujeme, že se bez nároku na honorář své role ochotně ujala. Iveta vyzpovídala vzácné hosty, kteří promluvili o externí Seňorině a důvodech, proč ji podporují, někdy i o svých osobních zkušenostech se zákeřnou Alzheimerovou nemocí.  

Jedním z vzácných hostů byl Petr Vacek, který Centrum Seňorina podporuje už od jeho počátku. Ovšem od loňska se aktivně zapojila i jeho dcera Hanka, neuropsycholožka, která pracuje pro Centrum i Nadační fond Seňorina. Jejich rodinné zapálení pro pomáhání potřebným se nedalo přehlédnout, stejně jako jejich smysl pro humor. Petr přečetl Hančinu ódu na Seňorinu… oslavnou báseň, v které žádné jméno nechybělo.

Rozhovory prokládala naše aktivizační pracovnice Hanka Vacková zábavným kognitivním tréninkem, který vyvrcholil losováním tomboly. Zájem o soutěžní procvičování mozku byl velký a cena pro vylosované – dámské a panské Aloisovy ponožky v edici Kateřiny Winterové – byla obohacena tím, že je vítězům Kateřina sama předala. Soutěžící byli, jak vidno na fotkách Radka Pohnána, zapáleni pro hru a vařili mozkové závity. 🙂

V průběhu večera zněly písně z doby mládí klientů Centra Seňorina, od lidovek přes Ježka až ke klasice. O hudební doprovod se postaral klavírista, pan Igor Tausinger, který společně s panem Lubomírem Mlčochem a paní Irenou Tausingerovou pravidelně hraje v Centru Seňorina. Každou středu odpoledne tam společně dopřávají klientům zažít staré časy, s hudbou, zpěvem i tancem. Aby jim pomohli prožít ještě radostný čas navzdory závažné diagnóze. Na oslavě zahráli a zazpívali i nám.

Ano, slavili jsme. A k tomu patří dobré jídlo a pití. Sluší se poděkovat agentuře prague-catering, která našim hostům poskytla zdarma občerstvení. A samozřejmě také majitelce Art and Event Galery Černá Labuť, paní Danuši Siering, která všechny osobně pozdravila a sdílela svou potřebu podporovat charitativní akce v jejich galerii a také osobní zkušenost s využitím služeb v Centru Seňorina.

Jedno velké překvapení sice přišlo už v první části večera, ale necháváme si ho na konec reportáže. Na otázku moderátorky Ivety, jaké má Jarka plány v další etapě Centra Seňorina, odpověděla pro někoho nečekaně. Po sedmi letech budování a rozvoje Centra Seňorin se rozhodla předat kormidlo i veslo své zástupkyni Ing. Lence Václavíkové. „Když jsem loni koncem roku cítila, že už se moje vyčerpání ze smysluplné, ale náročné práce blíží vyhoření, otevřeně jsem se svěřila své zástupkyni Lence s návrhem, že bych jí ráda předala kompletní vedení.  A ona to po zvážení vzala. Jsem jí za to vděčná – má mou důvěru, že Centrum Seňorina ve stejné nebo vyšší kvalitě bude pokračovat dál.“ Zakladatelka Jarka Švarcbachová zůstává v předsednictvu spolku a kromě formální zodpovědnosti za organizaci jako takovou bude aktivně zapojená i nadále – jako akreditovaný metodik Montessori principů v péči o seniory dál ponese poslání, s kterým Centrum Seňorina založila.

Jarka Švarcbachová popřála novému vedení, ředitelce Ing. Lence Václavíkové, její zástupkyni pro sociální oblast Bc. Veronice Matysové a vedoucí péče Mgr. Kristýně Jarolíkové, ať se mu daří.  Jako poděkování a k výročí dostala Jarka Švarcbachová od všech zaměstnanců speciální osobní dárek.

„Těším se, že si nejdřív odpočinu, a že pak budu mít víc času a energie na projekty, které realizujeme v Nadačním fondu Seňorina, jako je Alzheimer Cafe, podcast Aloisovy otázky, a další“, zakončila svou odpověď na další etapu Seňoriny optimisticky teď už bývalá ředitelka Centra Seňorina, Jarka Švarcbachová.

Na oslavě nemohli být samozřejmě všichni, někdo musel sloužit a pečovat o klienty, a tak dárek – nový vzor Aloisových ponožek ve výroční krabičce – který při odchodu dostali všichni hosté a aktéři, jim předáme osobně u nás.

Ještě teď nám doznívá ta slavnostní, přátelská a optimistická atmosféra večera a my uděláme všechno pro to, aby nám ta nálada při naší práci vydržela do dalších let.