Reference

Nesmírně nás těší, když se u nás klienti cítí dobře navzdory diagnóze Alzheimerovy nemoci. Těší nás také pozitivní hodnocení a dopisy od jejich blízkých.Dobrý den, zdravíme do Seňoriny.

Ráda bych Vám poděkovala za péči při dlouhodobém pobytu mé maminky u Vás. Nejdůležitější bylo mé zjištění, že když najednou maminka nemohla být doma sama bez přítomnosti někoho dalšího a my došli k tomu, že péči o maminku nezvládáme ani s pomocí sociální pracovnice, je organizace, která nám pomůže. Maminka si zachovala důstojnost, ve společenství Seňoriny se opět dostala do rozumného režimu. Díky za trpělivost, kterou jste museli prokázat, abyste zvládli různé vrtochy starší osoby, kterých jsem si byla vědoma, a samotnou mě zaskočily. Pomohli jste mi, abych přijala, že není selhání, když sami péči nezvládáme. 3 roky jsme se snažili podporovat maminku v jejím bytě, v domnění, že je to to nejlepší, co můžeme pro ni udělat, když se najednou její schopnost soběstačnosti zlomila. Ale ztráta potřeby hygieny a celodenní polehávání v posteli mě hodně trápilo. Teď jsou to 3 měsíce, kdy jsme maminku museli přestěhovat do Alzheimer home. I tady si již zvykla a zdá se, že je tu „doma“.
Pro každého potomka je nejspíš obtížné projít obdobím, kdy skvělý rodič-vůdce, je najednou zcela závislý a vrtošivý… a já jsem šťastná, že jsme přechod s Vaší pomocí zvládli.

Za celou rodinu Naďa K.

„Rád bych Vám řekl, že jsem moc rád, že jsem objevil „Seňorinu“. Moc mi pomáhá. Moje manželka trpí Alzheimerovou chorobou a tak již docela dlouho pro ni využívám denní stacionář Seňoriny a občas i možnost přespání. Chodím ještě do zaměstnání a když manželku odvedu do Seňoriny, vím bezpečně, že je o ni dobře postaráno. Pečovatelky jsou báječné. Zvlášť si cením toho, že když manželku ráno přivedu, vždycky, ale opravdu vždycky, nás srdečně přivítají, což rozjasní obličej mé manželky i můj. Je to jako když se vracíte domů a někdo Vás mile uvítá. To je pak hned lepší nálada.

Kdo to nezažil na vlastní kůži, neví, kolik je práce s nemocnými seniory a zvláště pak kolik je třeba nebetyčné trpělivosti, kterou ovšem pečovatelky v Seňorině mají. Také se dobře starají o náplň dne seniorů, ať už cvičením paměti, malováním, zpíváním, fyzickým cvičením a dalšími aktivitami. Mikuláš, Vánoce, návštěva dětí či pejsků, aktivit je spousta. Pravidelná středeční kavárna je vždy dalším světlým bodem, už mnohokrát jsem si udělal i já čas, abych si se všemi „místními“ při klavíru zazpíval a zatancoval. Přijměte prosím moje poděkování a předejte je i ostatnímu personálu. Jsem za Seňorinu opravdu vděčný.

Jiří S.

„S NF Seňorina spolupracuji již nějaký čas a jsem pravidelným hostem Alzeheimer Café. Z pracovních kontaktů se rychle staly kontakty osobní vzhledem k nemoci mého muže. Na těchto sešlostech oceňuji jejich otevřenost, ohraničenost daným tématem a příjemnou atmosféru s občerstvením. Velmi mi pomáhá vhodnost témat a hostů, ale také morální podpora jednotlivých členů a vědomí, že v tom jako pečující nejsem sama. Už se mi párkrát stalo, že jsme si s ostatními vyměnili kontakty. AC můžu všem nejen pečujícím doporučit a organizátorkám velmi děkuji!

Alena K.

„Maminka je v pokročilé fázi demence a práce s ní bývá náročná. Ocenila jsem možnost každodenních vycházek, komunikační vstřícnost pečovatelů i sociálních pracovníků, blízkost a vstřícnost zařízení. Z mnoha věcí je vidět, že své klienty neberete jako živoucí „zeleninu“, která se nezajímá o nic jiného, než je jídlo, pití, případně hity TV Šlágr. Vaše zařízení je jediné, kde jste si dali čas a práci a došli s maminkou na wc – není inkontinentní, „jen“ netrefí na wc. Z mého pohledu jde o zařízení na půl cesty- takové, které skutečně odlehčí pečujícím a současně je natrvalo neodřízne od blízkých. Škoda, že jde o jediné (alespoň mně známé) zařizení tohoto druhu v ČR. Děkuji za Vaši práci „

Julie. H

„Koncem ledna 2019 jsem nutně potřebovala rychlé umístění pro svého bratra, který se velmi špatně pohybuje a v domácí péči se mu stal úraz ruky při pádu. V Centru Seňorina mi vyšli okamžitě vstříc a bratr byl hned druhý den přijat. S péčí a službami jsme spokojeni, v pobytu nechybí zajímavé aktivizační programy pro seniory, centrum je také pěkně zařízeno, u klientů evokuje klidné domácí prostředí. Také další poskytované služby, jako třeba nutná rehabilitace, jsou bez problémů klientům poskytovány, bratr se po rehabilitaci začal lépe sám pohybovat. Také umístění Seňoriny mi velmi vyhovuje, je blízko tramvajové zastávky, za bratrem tedy mohu kdykoli i se svými rodiči, kteří se již hůře pohybují a delší cesta by jim dělala velké problémy. Centrum Seňorina mohu doporučit, o klienty je tam dobře postaráno jak po fyzické, tak i po duševní stránce, přístup pečovatelek je příkladný.“

Milada B.

Jsem moc ráda, že se mohu podělit o svoji zkušenost s pobytem mé maminky v Centru Seňorina. O Centru jsem se dozvěděla od pečovatelky, která za maminkou dochází. Několik týdnů jsem si jen prohlížela webové stránky a pak přišla nutnost maminku zabezpečit po dobu naší nepřítomnosti. Týden před pobytem jsme s maminkou přijeli do Centra Seňorina. Bylo to právě ve středu, kdy se konala Kavárna. Hned od první chvíle jsme se tu cítili jako ve známém milém prostředí. Prostory Centra v původním rozlehlém bytě jsou téměř shodné s bytem naší tety ve Vídni. Prostorné obývací pokoje propojené dveřmi, vysoké stropy, parkety, dlouhá hala…. Personál byl od začátku k nám velmi pozorný a milý. Středeční kavárna byla úžasná.

Při kávě a výborném perníku se mohla maminka zapojit do programu, který připravila jedna z pečovatelek a pak jsme přešli do místnosti s pianem, kde sympatický pán hrál nádherné melodie. Někteří klienti tančili, maminka zpívala. Bylo to moc hezké. Maminka zde pak strávila 9 dní a byla spokojená. Odjížděla jsem s vědomím, že je maminka v dobrých rukou a tak jsem si mohla dopřát po dlouhé době několik dní volna a odpočinku. Jsem opravdu moc šťastná, že o Centru Seňorina vím a mohu ho opět v budoucnosti využít. Rodinná atmosféra, příjemné prostředí rozlehlého bytu, pozorný a milý personál, který Centrum Seňorina nabízí, to vše nás oslovilo a je pro nás důležité.

Jana H.

Podle sdělení mé manželky, tak po návratu byla velmi spokojena a po návratu stále chválila vztahy mezi lidmi a personálem. Sociální pracovnice velmi krásně jednaly, vždy citlivě k lidem.

Milan K.

„Koncem ledna 2019 jsem nutně potřebovala rychlé umístění pro svého bratra, který se velmi špatně pohybuje a v domácí péči se mu stal úraz ruky při pádu. V Centru Seňorina mi vyšli okamžitě vstříc a bratr byl hned druhý den přijat. S péčí a službami jsme spokojeni, v pobytu nechybí zajímavé aktivizační programy pro seniory, centrum je také pěkně zařízeno, evokuje klidné domácí prostředí. Klientům jsou bez problémů poskytovány i další služby, jako třeba nutná rehabilitace. Bratr se po ní začal lépe sám pohybovat. Také umístění Seňoriny mi velmi vyhovuje, je blízko tramvajové zastávky, za bratrem tedy mohu přijet kdykoli i se svými rodiči, kteří se již hůře pohybují a delší cesta by jim dělala problémy. Centrum Seňorina mohu doporučit, o klienty je tam dobře postaráno jak po fyzické, tak i po duševní stránce, přístup pečovatelek je příkladný.“

Milada M.

 „Maminka byla dříve v jiném zařízením poskytujícím odlehčovací službu, tak mám možnost obě porovnat. Byla jsem velmi mile překvapená kolik aktivit nabízíte svým klientům a jakou péči a pozornost jim věnujete. I to, že mi sociální pracovnice sama volala a informovala o tom, jak se maminka začlenila do kolektivu, pro mě bylo nové a nikdy dřív jsem se s tím nesetkala. Oceňuji to a moc děkuji.“

Markéta H. 

Dobrý den, děkujeme moc za dnešní službu, maminka byla spokojená, program si moc pochvalovala a my jsme moc rádi, že se jí u vás líbilo. Bylo to pro ní poučné i veselé a má na co vzpomínat a hlavně má nové zážitky, opravdu velké díky.

Alena J. 

Chtěla bych poděkovat za krásnou zkušenost s odlehčovací službou Seňorina. Tatínek byl 7 dní u bratra ve Švýcarsku a mě moc pomohlo, že jsem tam mohla mít v týdnu maminku. Začátek jsem trochu oplakala, páč jsem cíťa a děsím se momentu, kdy maminka bude muset natrvalo do nějakého domova, ale snad k tomu hned tak nedojde. Horší se nám fyzicky, z týdne na týden, ze dne na den… dojíždění  proto začíná trochu komplikovat, ale věřím, že to ještě nějakou dobu zvládneme. O mámu se krásně starali. A když jsem ji v pátek přivezla domů, byla jsem nadšená, že všechno její prádlo je vyprané a čisté. To jsem vůbec nečekala a moc mě to potěšilo. Ještě jednou moc děkuji za Seňorinu a její smysluplnou činnost.

Iva N.

Po velice špatné zkušenosti s jedním odlehčovacím zařízením jsem hledala na internetu jiný pobyt, v asi třech jsem neuspěla kvůli obsazenosti. Pak mi jeden pracovník poradil, že na Mujduchod.cz, je seznam těchto zařízení v Praze. Tam jsem našla vaši službu, zavolal jsem paní ředitelce, měli jste volno, tak jsme se dohodli na schůzce přímo v Seňorině. Když jsem přišla, měla jsem pocit, že jsem přišla do krásného, prosluněného, velkého, soukromého bytu. Byla jsem velice příjemně překvapena a i malý počet klientů mě přesvědčil, že bude u vás mamince dobře. Bylo pro mě velice důležité, aby byli zaměstnanci na maminku hodní a chovali se k ní jako k rovnocennému partnerovi a s respektem. Tento pocit jsem z rozhovoru získala a pak se to po několika pobytech u vás i potvrdilo. To, že k vám maminku dáváme opakovaně, je asi ta nejlepší vizitka pro vaše zařízení. Mamince je, samozřejmě, nejlíp doma (její slova), ale když potřebujeme někam odjet na delší dobu, vím, že o ni bude dobře postaráno.

Renata M.

Služeb Centra Seňorina jsme začali využívat na základě doporučení paní místostarostky MČ Prahy 4 Ing. Mgr. Lucie Svobodové. V naší MČ žádný stacionář nebyl. Vzhledem ke skutečnosti, že jsem ročník narození 1938, každodenní péče o mou invalidní manželku pro mne byla velmi vyčerpávající a uvítal jsem pomoc od někoho jiného alespoň dvakrát týdně. Před nástupem do stacionáře jsem si byl zařízení prohlédnout a pohovořit si o způsobu péče o klienty. Po dobrém dojmu při prohlídce manželka začala do stacionáře docházet, kde byla od osmi ráno do cca pěti odpoledne. Po celou dobu jsme se službami byli spokojeni a zejména já jsem velmi ocenil, že jsem si mohl od každodenní péče odpočinout. Manželka díky empatickému přístupu všech pečovatelek stacionáře pobyt dobře snášela a nakonec jsme se rozhodli využít možnosti odlehčovacího pobytu v trvání deseti dnů. Díky přátelskému prostředí stacionáře nebyl s pobytem žádný velký problém.

Mohu všem, kteří se potřebují s péčí o svého blízkého s někým podělit, využití služeb stacionáře jenom doporučit. V naší složité situaci byla vaše služba velmi vítanou pomocí a jsem rád, že jsme ji mohli využít. Zvláště empatické chování ke všem klientům bylo velmi sympatické a ještě jednou bych rád všem vašim spolupracovnicím touto cestou poděkoval. Všem přeji hezké a klidné prožití svátečních dnů na konci roku a mnoho úspěchu v roce 2018.“

Milan S.

Vaše služby jsme našli na internetu. Zaujal nás program, který zohledňoval diagnózu a možnost rychlého zahájení spolupráce. Nejprve jsme využili služeb pečovatelek v domácnosti, později tatínek pobýval v Seňorině dlouhodoběji, neboť jeho manželka byla v nemocnici a on nemohl být sám. Pro služby tohoto centra jsme se rozhodli kvůli jeho individuálnímu přístupu ke klientům, jeho programu přizpůsobenému potřebám i zájmům jednotlivých klientů. Dále bylo důležité jejich zapojení do každodenních činností, které je přiměřeně zaměstnaly a dávaly pocit užitečnosti. Nevěděla jsem, že můj otec tak hezky maluje, to jsem viděla až v Seňorině. Pro nás byla péče o něj uklidněním, že má někoho stále po ruce. Pobyt jsme ukončili z důvodu sestěhování rodičů do zařízení se společným pokojem, kde jsou dosud. Přeji Seňorině hodně sil do náročné práce, které si považuji, zdravím všechny, kdo nám pomáhali a za tatínka děkuji.

Alena H.

Ráda bych vám všem poděkovala za péči o mého manžela, který u vás strávil 5 neděl. Průběh pobytu byl bezproblémový, on byl spokojený a hlavně se zlepšily jeho pohybové schopnosti. Vaše pracovnice byly vzorné, ochotné a přívětivé k pacientům. Ještě jednou děkujeme a všechny pozdravujeme.“

Helena K.

Jeden z důvodů proč jsme se rozhodli využít služby Centra Seňorina, byl laskavý a milý přístup ke starým lidem. Nic bych neměnila, protože mamce se u vás moc líbilo.“

Božena J.

Když k nám přijde pečovatelka, mohu v tu dobu úplně vypnout a mám dobrý pocit, že si můj manžel může popovídat zase s někým jiným. Já si mohu jít zařizovat potřebné záležitosti mimo domov. Je to pro mě psychická podpora, když vím, že ohledně péče o svého manžela nejsem na vše sama. Paní pečovatelka taktéž manžela velmi podporuje v úsilí, aby se z něho nestal ležák.“

Veronika H.

Díky chorobě si manžel jen velmi těžko na pobyt zvykal. Personál Seňoriny všechno odborně a s přehledem zvládl, ale přála bych si, aby ty první tři dny proběhly klidněji. Důležité pro mě bylo příjemné a profesionální jednání týmu pečovatelek a pečovatelů v čele s paní ředitelkou Mgr. Jarkou Švarcbachovou. Líbila se mi nejen výhodná poloha v centru Prahy, ale i zařízení samo. Sympatické je i to, že slouží pro malý počet klientů. Službu bych využila znovu, ale vzhledem ke zhoršujícímu se stavu manželovy Alzheimerovy choroby to asi nebude možné.

Klára D.

Videoreportáže, online aktivizace i rozhovory s odborníky v rámci Alzheimer Café najdete v sekci Pro pečující na webu Nadačního fondu Seňorina.

Noviny a časopisy

Z pojišťovnictví se stala stará dáma, rozhovor Hospodářských novin s Renatou Mrázovou, která věnovala Centru Seňorina svůj vlastnoručně malovaný obraz.

Jaké máte plány na léto?,  autorka Jarka Švarcbachová, článek pro městské části Prahy a jejich občany, který osvětluje nabídku odlehčovacích služeb a důvody k jejich využití

Časopis REGENERACE, září 2015 Rozhovor se zakladatelkou Centra Seňorina Jarkou Švarcbachovou

Pražský patriot – buďte v Praze v obraze

Video

V Praze 1 vznikl nový denní stacionář Seňorina, TVPraha1, březen 2015

Stacionáře pomáhají nemocným i jejich rodinám, PrahaTV září 2015

V Česku trpí demencí víc než 150 tisíc lidí, PrahaTV, na festivalu …JAKO NA SMRT, září 2015

Prezentace Centra Seňorina, Jan Hrdý 2020

Život s Alzheimerem, dokument České televize (mj. od minuty 37 záběry z Centra Seňorina), 2020

Rozhlas

První denní stacionář nabízí speciální program, Radiožurnál, březen 2015

Lidí s Alzheimerovou nemocí přibývá, ..., Zaostřeno, Český Rozhlas PLUS, duben 2015

Projekt V čekárně se natáčel v Centru Seňorina. Do křesla, kam usedli Petr Vacek, Tomáš Sedláček, Jiřina Šiklová, Bára Hrzánová, si také v jednom dílu sedla zakladatelka a ředitelka Centra Seňorina, Jarka Švarcbachová.

O Alzheimerově nemoci a Seňorině  s Terezou Boučkovou v Nočním mikrofóru – 2019