O nás

Centrum Seňorina v Praze založila v roce 2015 Jarka Švarcbachová s cílem vybudovat kvalitní odlehčovací sociální službu pro klienty s Alzheimerovou nemocí a dalšími typy demence. V metodickém přístupu se inspirovala u psychologa Camerona Campa (USA) a gerontoložky Gail Elliot (Kanada), kteří vyučují a šíří principy Montessori v péči o seniory po celém světě.

Podpora pečujících ale neznamená jen krátkodobě odlehčit rodinám v náročné péči, i když je to veledůležité. Při každodenní práci s rodinami, do kterých nezvaně vstoupil „pan Alzheimer“, jsme zjistili, že toho potřebují mnohem víc. Velkým přínosem je pro rodinné pečující předávání zkušeností z naší praxe a také informace a doporučení od dalších odborníků. Protože většina rodin, které se s touto diagnózou setkají, nemá nejmenší tušení, co je čeká, na co se připravit, co si vyřídit nebo třeba jak si rozvrhnout síly, snažíme se je procesem péče o jejich blízkého provést.

A to prostřednictvím poradny Alzheimer Café (každé první úterý v měsíci), nebo podcastu Aloisovy otázky, na webu v článcích sekce Seňorina pro pečující nebo na našem Youtube kanále.  Nadační fond Seňorina, který původně vznikl jako finanční podpora provozu Centra Seňorina, během několika let tyto projekty pro pečující rozvinul, a my jsme je v rámci fúze v roce 2024 vzali pod svoje křídla. A tak si u nás pečující najdou termín, kdy jim odlehčíme z jejich péče, kdy můžou přijít na Alzheimer Café, a nebo si mohou v mezičase přečíst či poslechnout důležité a tolik potřebné informace pro jejich situaci. A působíme nejen v Praze, jak by se mohlo zdát, ale taky online nebo v různých městech ČR osobně na na besedách s odborníky k filmu Tancuj Matyldo.

K Seňorině už 9 let neodlučně patří taky charitativní produkt Aloisovy ponožky, které dělají radost těm, co je nosí, a zároveň přinášejí prostředky na naši činnost na náš sbírkový účet. Další užitečné charitativní produkty postupně přidáváme na náš eshop, momentální novinkou je Seňorina Café.

Chtěli bychom, aby se Centrum Seňorina stalo synonymem spolehlivého a užitečného partnera, když se na cestě životem potkáte s diagnózou Alzheimerovy nemoci. Protože pomáháme lidem s Alzheimerovou nemocí a jejich rodinám prožít ještě radostný čas. A to je pro ty, kdo vědí, o čem je řeč, opravdu hodně.

Přihlaste se k odběru novinek

Čtvrtletně rozesíláme elektronicky informace o aktualitách z Centra. Přihlaste se a zůstaňte s námi v kontaktu.