Fyzioterapie a kondiční cvičení

Klienti Centra Seňorina mají kondiční cvičení každý den dopoledne. Fyzioterapie a cvičení předchází poruchám pohybového aparátu. Brání ochabování svalů, funkčním změnám na kloubech a měkkých tkáních, které způsobuje dlouhodobá imobilizace anebo jednostranné přetěžování. Fyzická aktivita prospívá celému tělu, zvedá náladu a zlepšuje i činnost mozku.

Kondiční cvičení v odlehčovací službě Centru Seňorina

Pravidelné kondiční cvičení udržuje seniory se syndromem demence v dobré fyzické kondici a zároveň slouží jako socializační prvek, protože nejčastěji probíhá ve skupině.

Oblíbené je skupinové cvičení na židlích, kdy dáme židle do kruhu s dostatečným rozestupem, aby na sebe všichni zúčastnění viděli a zároveň vznikl prostor pro pohodlné a správné vykonání cviků.

Kruh se hodí také k doplňkovým hrám, které jsou osvěžující a zábavné. Volíme známé hry vhodné pro seniory (posílání míče, elektřina, hra na kočku a myš, masážní kruh).

Během kondičního cvičení klienty slovně podporujeme, jsme trpěliví, jednotlivé úkony vždy opakujeme. Máme přehled o zdravotním stavu všech zúčastněných. Aktivizační pracovnice, která předcvičuje, plánuje cvičení tak, aby ho zvládla většina seniorů ve skupině. Pokud je někdo indisponován a konkrétní cvik nezvládne, nahradíme ho jiným, který zvládne.

Důležitá je motivace, cvičící podporujeme a nesrovnáváme. Po skončení cvičení můžeme chtít zpětnou vazbu, koho jaký cvik bavil, co bylo náročnější, co bylo legrační a podobně. Nikdy necvičíme přes bolest. Mírné tažení je v pořádku, bolest není. Cílem je protažení a uvolnění. Kondiční cvičení je dobrovolné, pokud se chce někdo pouze dívat, nenutíme ho cvičit.

Součástí kondičního cvičení je protahování, posilování svalstva nebo procházení. Cvičíme na židlích, ve stoji nebo na lůžku, to závisí na zdravotním stavu klienta. Využíváme pomůcky, jako jsou gumové pásy, provazy, overbally, minirotoped, vyhřívací dečky, míčky, ježky, různé druhy masážních podložek, overball, gymball nebo drobné kamínky.

Kondiční cvičení a fyzioterapie v Centru Seňorina

Závěrečná relaxace může probíhat formou zavření očí, ztišení, dechového cvičení, uvolnění celého těla a zahřátí obličeje.

Podívejte se na video s kondičním cvičením pro seniory na židlích, ve kterém předcvičuje aktivizační pracovnice Centra Seňorina Michaela Berkovičová.

Další pravidelné aktivity v Centru Seňorina