Inspirativní pořad V čekárně

O Čekárně, kde chcete být co nejdéle a kam se chcete pravidelně vracet

Čekárny jsou zpravidla vnímány jako místo, kde chceme trávit dobu co nejkratší, neboť nás časově i prostorově dělí od konkrétního cíle, kterého chceme dosáhnout.  Často se nám tato místa vybaví jako místa nehostinná, namátkou připomeňme chátrající čekárny na nádraží či naopak prostory přecpané lidmi, jako například u lékaře, kde jsme pocitově osamělí, znejistělí a není nám do řeči nad rámec konverzace, „kdo je poslední“…

Čekárna v Seňorině je jiná. Je skutečná a zároveň virtuální. Je dostatečně intimní a současně otevřená. Poskytuje příjemné soukromí pro popovídání, sdílení, inspiraci, povznesení se nad aktuální problémy a zároveň dává možnost reflexe okolního světa.

V této Čekárně se chceme dlouho zdržet a zároveň se tam toužíme pravidelně vracet.  Hostitel a moderátor Jan Bárta, umělec, spisovatel, ředitel mnoha neziskových organizací si zve do Čekárny skutečné osobnosti, které mají co říci a předat. Osobnosti mediálně známé, jako Táňa Fischerová, Gabriela Vránová, Daniela Drtinová, Petr Kolář až po osobnosti známé více v expertních kruzích, jakými jsou Irena Kalhousová, Jan Jandourek, Jan Urban či Dana Moree.  Okruh osobností je široký, ale jedno mají společné.  Všichni jsou experty ve svém oboru, inspirativní a ochotní sdílet.

Formát Čekárny poskytuje prostor pro opravdový dialog dvou partnerů, umožňující plnohodnotnou výměnu názorů, možnost vyjádřit se k aktuálním problémům a v neposlední řadě sdílet zkušenosti.  To vše citlivě, beze spěchu, přerušování a skákání do řeči, na které jsme zvyklí z běžných médií.

Pozvaným do Čekárny se nabízí příjemný prostor pro povídání, divákům potom možnost zastavit se, vyslechnout si zajímavý příběh, inspirovat se či se podívat na danou problematiku z jiného úhlu pohledu.  V dnešní době, kdy „času je málo“ a prostor na osobní setkávání se zmenšuje, se tak Čekárna stává možností poznat se zblízka s lidmi, se kterými bychom se jinak nesetkali.

A proč právě Čekárna se natáčí v Centru Seňorina?

Denní stacionář Seňorina slouží jako centrum pro odlehčovací služby, vzdělávání a terapie především pro osoby s demencí a jejich rodiny.

Centrum Seňorina se vyznačuje útulným prostředím, kde se klienti cítí jako doma, přístupem Montessori v péči o klienty, podporou individuálních potřeb a zájmů klientů a nadstavbovém terapeutickém programu pro klienty i pečující.  A protože v naší společnosti je nutná osvěta nejen v rámci mentálního zdraví, jednou měsíčně se obývák Seňoriny mění v Čekárnu pro účely setkávání a natáčení inspirativních rozhovorů s cílem motivovat diváky k chuti podílet se na vlastním a osobním hledání cest a východisek v životě a k následnému sdílení zkušeností s ostatními v blízkém okolí. Tak, jak inspirují svými výpověďmi právě hosté Čekárny.

A v Seňorině se dějí i další užitečné věci… například každé první úterý v měsíci se v podvečer promění jídelna v Alzheimer Café www.alzheimercafe.cz.

Koho byste v Čekárně rádi potkali Vy?  Napište nám. Pokud se Vám naše rozhovory líbí, sdílejte je s ostatními. Sejděme se v Čekárně.  Ať již v té v Centru Seňorina v Praze 1, Na Poříčí 36 nebo té virtuální Čekárně na youtube.

 

AutoLinda-Štucbartová_avatar_1445944504-300x300rkou článku je paní Linda Štucbartová, MBA, DES, která také usedla do křesla obýváku Centra Seňorina jako jeden z hostů pořadu. Více se o ní a přímo od ní můžete dozvědět právě V čekárně.

 

 

Projekt V čekárně organizuje společnost Mozaika R za podpory nadačního příspěvku NADACE ČEZ.